Kök i gammal stil
Hållbar utveckling är en stigande ”trend” i dagens samhälle. Förr i världen kunde man tillverka saker som höll länge och detta hantverk uppskattas allt mer också idag. Då du väljer ett Jalokaluste kök väljer du samtidigt kvalitet och hållbarhet, förutom en vacker design.
Våra klassiska köksmodeller andas tidlös stil och detta kombinerat med moderna funktioner och kvalitativa material gör köken hållbara och därmed långlivade. Stommen är oftast synlig på våra köksmodeller och dörrmodellen kan vara antingen gammaldags s.k. spegeldörr som finns med olika innerprofiler, eller dörrarna kan vara släta. Materialen vi använder kan vara massivt trä i olika träslag eller modernare, men hållbar mdf-skiva. Vi använder inte spånskiva i våra produkter.
Gångjärnen är oftast synliga i våra kök och detta ger ytterligare en känsla av äldre stil.
Våra gamla stils kök har ofta en fin rytm som ger ett intryck av lugn. Köken kan restaureras då den tiden kommer, målas om vid behov och man kan också komplettera senare med mera möbler i samma stil om man vill.
Våra gamla stils kök faller inom prisklassen ca 12.000 € – 35.000 € och uppåt. Priset beror i stort på skåpmängden, huruvida det kommer många integrerade köksmaskiner som kräver extra skåp, val av arbetsbänkmaterial osv. Vi hjälper dig kostnadsfritt med planeringen av ditt nya kök, skissar upp ett förslag och räknar ut priset för planen. Vid beställningsskedet gör vi även 3d- och måttritningar. Ta kontakt med våra planerare för mera information.
Taija
Det här äldre stils träköket i gamla trä-Helsingfors är ett underbart exempel på hur ett helt nytt kök kan se ut som om det alltid varit en del av lägenhetens inredning. Rummets fulla höjd har utnyttjats och alla funktioner har vackert och praktiskt integrerats i köket. Även den lilla delen av vänstra väggen pryds av ett mindre djupt underskåp och ovanför det finns ett vackert vitrinskåp med glasdörrar.
I köket har även diskret integrerats en tvättmaskin i raden av underskåp. Det stiliga Smeg-kylskåpet fulländar helheten. Det fanns också plats för ett matbord för fyra och bordets runda form ger mer utrymme samt balanserar de kantiga skåpen på ett fint sätt. Ovanför matbordet har en rad överskåp placerats, vilka ger överraskande mycket extra förvaringsutrymme för saker som inte används så ofta.
Bänkskivorna är tillverkade av lättskött och hållbar kvarts. Den inbyggda ugnen är en kombinationsugn med mikrovågsfunktion. De vackra knopparna i mässing kommer att patineras vackert med tiden och diskho och kran följer samma färgschema.
I samma lägenhet gjordes också en väldigt lyckad badrumsrenovering. Du kan hitta bilder på det färdiga badrummet i vår badrumssektion.
Micaela
Det här stiliga äldre stils träköket finns i ett gammalt stenhus i Helsingfors centrum. Kökets övre skåp går ända upp till taket och den stora köksön med förvaring på båda sidorna är pricken på i:et. Golvsockeln i gammal stil går också runt hela köksön.
Arbetsbänkarna är av tålig och lättskött kvarts. Den vackra blandaren och diskhon i mässing passar vackert ihop med kökets mässingshandtag.
Väggventiler får man inte täcka in med skåp och här har ventilen integrerats fint i dörren på ett av de övre skåpen.
Köket är planerat i samarbete med Lena Ioka Interior.
Huvila ja Huussi mökkikeittiö
Vi hade äran att genomföra ett vackert och högkvalitativt stugkök designat av Mikko Vesanen för avsnitt 4 av Huvila ja Huussi 2024, med titeln ”Mummolan muodonmuutos”
Köket designades med en ny dörrmodell baserad på Vesanens önskemål. Dörren är gjord av massivträ med ett vackert panelmönster. Massivträstommen är synlig mellan dörrarna, vilket ger designen en vintage, traditionell känsla. Som handtaget valdes en vacker vit porslinsknopp. Designen inkluderar även ett frukostskåp och en trähuva i samma design, där en spisfläkt är integrerad. Som bänkskiva valdes en hållbar kvarts i ljus färgton.
Vi tillverkade också garderober till hallen med samma vackra dörrar med panelmönster.
Fotografier av Marika Saikkonen.
Ulrika
I ett stämningsfullt och mycket gammalt stockhus hittar vi denna pärla, nämligen gamla stils Ulrika träköket. Kökets formspråk passar vackert ihop med husgamlingen och färgnyansen samt tapeten som kunden valt talar samma formspråk.
Till köket har man valt en stor och funktionell svart golvspis med gasplattor och en stilig spisfläkt i samma stil. Den svarta färgen på dessa passar fint ihop med de svarta spiraltrapporna i metall som leder till övre våningen och som finns i rummet intill köket.
I köket finns förutom gröna färgnyanser också mycket äkta ekträ, så som i lådorna i massiv ek och i kökets specialitet, pantryskåpet. Pantryn rymmer all torrmat och på dörrarnas innersida har det byggts ställningar i massiv ek med de mått som kunden önskar. I dessa man kan förvara t.ex. oljeflaskor, kryddor och vackra burkar.
Med stegen i ek kommer man också åt sakerna som finns i de höga djupa övre skåpen som går ända upp till taket. Rumshöjd finns.
Som arbetsbänkmaterial har valts lättskött kvarts med marmormönster som passar till den gamla stilen. Knopparna är i mässing och de kommer att patineras vackert med tiden.
Detta blev en väldigt lyckad helhet där säkerligen hela familjen kan samlas och trivas. Köket kommer också att åldras med värdighet, precis som huset det finns i också gör.
Sirpa
Det ståtliga äldre stils köket Sirpa andas svunna tider och ser ut som om det alltid funnits där det är nu. Kökets nedre skåp och arbetsbänkar formar sig efter de sneda väggarna. Där som tidigare har funnits ett kallskåp är nu integrerat ett praktiskt städskåp som gömmer moderna ställningar för städredskap och hyllor. Övre skåpen är dekorerade med prydnadslister i trä och längs med alla nedre skåp går samma enhetliga vackra sockel i gammal stil.
Arbetsbänkarna är tillverkade i ett tåligt kvartsmaterial som liknar äkta marmor. Kvarts tål bättre smuts och fukt jämfört med äkta marmor som lättare drar i sig olika ämnen.
Golvgasspisen och den stora spisfläkten från Lofra är pricken på iet i det här kökets stilval.
Kunden gjorde också badrumsrenovering och vi tillverkade till badrummet ett mycket vackert lavoarskåp med tillhörande grunda övre skåp som installerades ovanpå en marmorbänk. Helheten andas verkligen gammaldags glamour. Hit valdes äkta Carrara marmor som bordsyta. I badrummet rymdes också ett högt skåp med praktisk förvaring för smutsbyk och handdukar.
Jenny
Det vackra Jenny köket i gammal stil hittar man i en gammal tegelbyggnad med havet som granne. Invånarna ville därför ge köket en vacker blå färgnyans som speglar havets toner.
Köket med synlig trästomme och äldre stils spegeldörrar är tillverkat i askträ där man tydligt kan se träets ådring genom den målade ytan. Som dörrens innerprofil valdes en inåtgående profil som passar fint ihop med byggnadens ålder och stil. Som arbetsbänkmaterial ville man ha ett material som ser möjligast likt ut äkta marmor, men som håller vardagsbruk och inte patineras med tiden. Mystery White kvartsmaterialet uppfyllde de kriterierna och man valde att göra kanterna raka på bänkskivorna.
Som sockel valdes den modellen som installeras framför trästommen och som har en gammaldags profil och som därför passar fint ihop med köksutrymmets taklister. Också ovanpå övre skåpen valde man att sätta en prydnadslist för att ytterligare addera äldre stil till köket och prydnadslisten kommunicerar också fint med taklisterna i köket.
Lotta
Lotta träköket i gammal stil finns i ett vackert äldre hus i ett gammalt trähusområde på en idyllisk gata med grönskande natur. Stämningen är som tagen ur Astrid Lindgrens böcker. Köket är tillverkat i massivträ med målad askträyta. Den målade trästommen är synlig och bildar en vacker helhet tillsammans med spegeldörrarna.
Kökets blickfång utgörs av den vackra stora köksön med sittplatser och massor av förvaringsutrymme. Köket har också ett behändigt så kallat apotekarskåp med utdragbara lådor i massiv ek som rymmer en massa torrvaror, konservburkar och dylikt. Lådorna har stiliga fingerfogar på sidorna.
Till köket tillverkades en stilig spishuva i gammaldags stil där en modern spisfläkt har integrerats. Spishuvan är tillverkad i samma material som köksskåpen och målad i samma färg som skåpen, vilket gör att den smälter in på ett vackert sätt.
Den tidlösa beige färgnyansen är en ton som man inte tröttnar på och som ger köket en inbjudande, varm känsla. Färgtonen passar ihop med i princip alla färger.
Hanna
Det fräscha Hanna gamla stils köket finns i ett gammalt hus. Kökets färgpalett har man hållit som vit och grön, de fräscha vita arbetsbänkarna i kvarts samt porslinsknopparna i vitt sätter pricken på i:et. Man hittar samma färger också i den härliga tapeten på väggen.
I köket finns många fiffiga förvarsingslösningar, så som ett apotekarskåp och ett fruktostskåp. Frukostskåpets dörrar är försedda med en s k pocket door mekanism som gör att man kan skjuta in dörrarna i skåpstommen och undan ur vägen då dörrarna är öppna. Spisfläkten är osynligt integrerad i övre skåpraden. Det vita kylskåpet smälter fint in med kökets färger och runt kylskåpet har man byggt massor med förvaring med djupa skåp.
I mitten av köket finns familjens mindre matbord som är byggt av en trästomme med ben på vilken det installerats samma vita kvartsbänkskiva som finns i resten av köket. Kvartsbänken har vackra, dekorativa kanter.
Mirja
Mirja gamla stils köket finns i ett underbart vackert utrymme där det är högt till tak. I rummet fungerar de vackert formade fönstren som blickfång och ger köket ett alldeles speciellt ljus. Man har fått mycket förvaringsutrymme att rymmas i köket och också vackra detaljer, så som vitrindörrar med antikglas, samt en köksö där skåpens dörrar har fasettglas. Skåpen och dörrarna är i helträ och tillverkade i träslaget ask. Som lådmodell har man valt både lådor i massiv ek som har synliga fogar samt metallådor. Köket är målat i en vacker blågrå nyans där man kan urskilja askträets träådring på ytan.
Man hittar också ekträ i köket t.ex. i de öppna hyllorna ovanför spisen. Hyllorna har en osynlig fastsättning så att de ser ut som om de nästan svävar i luften. Man ville inte ge plats för en väggfläkt i det här köket, utan man har valt en praktisk induktionsfläkt som gör att det blir luftigt ovanför spisplattan.
På fönsterväggen hittar man också ett pyramidskåp med många små lådor i olika storlek. Arbetsbänkarna är i en ljus kvarts. De fina knopparna och handtagen i mässing är pricken över iet.
Katarina
I det fräscha Katarina gamla stils köket har rumshöjden utnyttjats optimalt. Övre skåpen har ritats att gå ända upp till takhöjd. En specialitet i köket är den vackra stegen i massiv ek, med vilken man räcks upp ända till de översta övre skåpen. Samma stege används också till det brevidliggande vardagsrummets bokhylla. Stegen är förutom praktisk också vacker att se på, så kunden tyckte att de inte hade behov av en speciell väggställning för stegen. Stegen fungerar ju samtidigt som ett inredningselement så man vill gärna ha den framme.
I köket finns också ett praktiskt frukostskåp med vanliga dörrar med gångjärn. I skåpet kan man gömma kökets alla småmaskiner om man inte vill ha dem framme på arbetsbänken. Den stora köksön rymmer massor av förvaringsutrymme och arbetsytan fungerar utmärkt som serveringsyta vid fester.
Kökets skåp är gjorda av massivträskiva och dörren är Jalokalustes gamla stils spegeldörr i helträ. Allting har målats i en fräsch vit färgnyans. Arbetsbänkens material är svart kvarts som är ett mycket hållbart och tidlöst material. Köket är en del av vardagsrummet och tv-rummet. Då kökets färgskala är neutral så passar köket ihop med vardagsrummets all inredning och alla tänkbara färger.
Helena
Festivo 100 CF kylskåp/frysen är specialmålad i samma ton som skåpen, enligt kundens önskemål. Bakväggen är tapetserad med den vackra grönskiftande Morris & Co Pimpernel -tapeten som passar perfekt till helheten.
Gabriella
I Gabriella gamla stils köket har man bevarat en del gammalt och lagt till en del nytt på ett fungerande sätt. Färgnyanserna går i känslig vit kombinerat med mjukt rosa. Med finns också vackra arbetsbänkar i mörkt trä.
Lägenhetens egna golvlist fortsätter vid kökets sockel och binder ihop köket med resten av utrymmena.
Eira
I gamla stils träköket Eira kombineras en vacker vit färgnyans med detaljer i koppar.
Blandaren och den underlimmade diskhon är i koppar, precis som den vackra spisfläkten som påminner om en lampa. Den gråa kvartsbänken är Concrete Grey kvarts och påminner om kalksten.
Köket är tillverkat i massivträ (rimalevy) med spegeldörrar i massivträ. Dörrarna och stommarna är målade så att man fortfarande ser träådringen lite, så man ser att detta är ett träkök. Alla lådor är också i massiv ek, vilket ger ytterligare vardagslyx. Diskmaskinen är integrerad bakom en dörr.
Lisa
I Lisa gamla stils köket fungerar en stor köksö som blickfång. I köksön finns integrerad en kokplatta, ett vinskåp och en extra diskho dit man kan hälla kokvattnet utan att behöva gå genom köket med heta kastruller. De övre skåpens dörrar har ett speciellt randigt glas genom vilket kärlen ser extra vackra ut.
Köket har också ett s.k. frukostskåp (aamiaiskaappi) som börjar från arbetsbänken. Dörrarna är utrustade med pocket mekanism, d.v.s. man kan skjuta in dörrarna i stommen då dörrarna är öppna. På så sätt är de inte i vägen även om de är öppna. Bakom dörrarna kan man snabbt gömma t.ex. brödrosten och vattenkokaren och få köket att se städigare ut på nolltid.
Natalia
Det stiliga Natalia gamla stils köket andas glamour. I köket finns många fina detaljer, så som att spisplattans knappar är integrerade i skåpets frampanel. Samt härliga lådor i massivträ i många olika storlekar.
Dörrmodellen är vår träspegeldörr med rak innerprofil, som har lite Shaker-anda. Arbetsbänkarna är i Nero Marqina äkta marmor, med en vacker vit ådring mot svart botten.
Olivia
Olivia kökets gröna färgnyans ”Hunter Green” påminner om ett traditionellt kök på den engelska landsbygden. De tjocka stommarna är i trä och spegeldörrarna är tillverkade i massivt askträ. Askträet har en tydlig träådring. Sockelmodellen är vår gamla stils modell där övre kanten är dekorerad och yttre hörnen är sågade i en vacker jir.
Köket har vita marmorbänkar i Carrara marmor i vilka vi fällt in en diskho i mässing. Även Grottesco modells kranen från Tapwell är i mässing och dess yta kommer att patineras med tiden. Den mässingsfärgade diskhon Tapwell TA5040 däremot är behandlad med en stark yta och kommer inte att åldras.
Det här köket visades på Kevätmessut 2018.
Köket har moderna maskiner från Miele, vilka ger ett lite mer modernt uttryck åt köket.
Saara
Det härliga Saara köket är ett äldre stils kök med en lite lättare och kanske varmare känsla i och med de puderfärgade skåpen och mässingsdetaljerna.
Hörnet har utnyttjats med hjälp av en praktiskt le manse hörnmekanism. Det lilla apotekarskåpet rymmer i sin tur en mängd olje- och kryddbukar. Dessutom finns det också ett högt apotekarskåp dit all torrmat ryms plus lite extra. Lådorna i massiv ek ger ytterligare vardagslyx.
Kökets diskho är extra bred och består av en 50cm bred diskho samt en smal diskho brevid. Då behövs också ett brett diskhoskåp vilket gör att det ryms väldigt många kärl i olika storlek för en bra sortering.
Sarlotta
Sarlotta köket andas herrgårdsstil. I den totalrenoverade herrgårdens sido-ingång ligger köket, där man tillreder de varma maträtterna. I följande rum finns ett större serveringskök, varifrån man sedan transporterar maträtterna vidare till själva matsalen.
I det här köket hittar vi lådor i massiv ek med exklusiva fingerskarvar och lådornas luckor är handmålade i en grå nyans. Arbetsbänkarna är i hållbar och lättskött, mattpolerad Frosty Carina kvarts. Diskhon är den keramiska Blanco Idessa 6 S XL modellen. Träben istället för socklar lättar upp skåpraden vid fönstret. Den stora golvspisen är av märket Lacanche.
Serveringssidan av Sarlotta köket är rymlig. Den höga rumshöjden har utnyttjats med övre skåp som fortsätter också ovanför dörren. Man kommer lätt åt övre skåpen med hjälp av vår vackra stege i massivträ. Stegen kan sättas fast mot metallröret som går mellan de två övre skåpraderna.
Ekträ i vinhyllan, i köksöns hyllplan och i stegen tillför extra värme till köket.
Till vänster finns integrerat kylskåp och kyl/frys. Diskmaskinen är också integrerad. Den vita porslinsdiskhon är i engelsk Butler stil. Här fortsätter samma kvartsbänkar i Frosty Carina materialet.
Mikrovågsugnen har gömts på ett vackert och praktiskt sätt bakom en klaffdörr som kan lyftas upp och in i stommen då den öppnas
Sofia
Jalokalustes Sofia kök pryder en fantastiskt vacker våning från 1900-talets början. Köket har stommar i massivträ och spegeldörrar i massivträ, som gömmer modern teknik och funktion bakom sig. Bakom pardörren finns en plats för mikrovågsugnen, behändigt osynlig bakom dörren, men placerad på ett bra ställe.
Side by side kylfrysen har placerats att bryta av lite i den massiva höga skåpväggen. Skåpen går från golv till tak och utnyttjar rumshöjden totalt. Övre skåpens övre del har glasdörrar och belysning innanför. Här kan man ha vackra kärl på utställning. Skåpens inre har lämnats som trä och betsats lite ljusare samt mattlackats.
Arbetsbänken är en massiv bänk i ek, tillverkad med långa stavar och oljevaxbehandlats.
Huset har en gasledning så en stor gasspis var ett självklart val. Lofras Dolce Vita 90cm gasspis med elektrisk ugn klarar av att leverera även till en större mängd festfolk. Den svarta ugnen har detaljer i mässing. Ugnen är i klass A och fullständigt modern med 9 funktioner och en maksimitemperatur på 250 grader.
Du kan beställa även Lofra maskiner via oss.